Bizi Arayın: +38 063 294 89 70

Odessa’da Türk Lirası İle Alışveriş Yapabilirmiyim?

Ukrayna’nın Odessa şehrine tatile gideceksiniz fakat Odessa’da kullanılan para birimleri arasında TL yani Türk Lirası ile alışveriş yapabilirmisiniz?

Yurtdışına tatile gitmeden önce dikkat edilmesi gereken konular arasında o ülkede kullanılan para birimini bilmeniz gerekiyor.
 

Ukrayna Para Birimi Nedir?

Ukrayna’nın para birimi ise “Grivna” olarak adlandırılmaktadır ve kısaltması “UAH” olarak bilinir. Yani internette Türk Lirası ile Grivna arasındaki kur farkını görmek için araştırma yaptığınızda 1 TL ve 1 UAH olarak bakmalısınız.
 

Ukrayna Odessa’da Türk Lirası Geçerli Mi?

Ukrayna’ya ilk kez seyahat edecek olan vatandaşlarımızın merak ettikleri konu ise Türk Lirası Odessa’da geçerli mi? diye oluyor.

Ukrayna ve Türkiye arasında yapılan yeni anlaşma sonucu her iki ülke vatandaşları pasaportsuz seyahat hakkı tanınmıştı. Ancak ikili ilişkilerin bu kadar iyi olmasına karşın malesef Türk Lirası ile Ukrayna’da veya Odessa’da herhangi bir alışveriş yapamazsınız. Dahası döviz bürolarında bile Türk Lirasını bozdurma şansınız yoktur.

Kısacası Odessa’da tatil yapmayı düşünüyorsanız cebinizde kesinlikle Türk Lirası getirmeyiniz. Odessa’ya gelmeden önce harcamayı düşündüğünüz miktardaki Türk Lirasını dövizciye giderek Euro veya Amerikan Dolarına çevirmeniz iyi olacaktır.
 

Odessa’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor?

Odessa’ya tatile gelirken yanınızda Türk Lirası (TL) getirmemeniz gerektiğiniz az önce açıklamıştık. Peki Odessa’da kullanılan para birimi nedir?

Odessa’da kullanılan para birimi Grivna’dır. Türkiye’de döviz bürolarında Grivna temin etmeniz az bir olasılıktır. Bu yüzden yabancı para birimleri olan Euro veya Dolar ile Odessa’ya gelmeniz mantıklı olacaktır.
 

Odessa’da Döviz Nerede Bozdurabilirim?

Odessa‘da bu konuda sıkıntı yaşamayacağınızı şimdiden belirtelim. Çünkü yanınızda getirdiğiniz Euro veya Dolarlarınızı dilerseniz Odessa hava limanına indiğinizde dövizcide bozdurarak Ukrayna para birimi olan Grivna temin edebilirsiniz.

Diyelim ki günlük harcamanız kadar dövizinizi bozdurmak istiyorsunuz ve tüm paranızı havalimanında bozdurmadıysanız hiç endişe etmeyin çünkü Odessa caddelerinde en yaygın olarak adım başı bir döviz bürosuyla karşılacaksınız. Hatta şehir içindeki döviz bürolarından paranızı bozdurmak sizin için daha kazançlı olacaktır.

Odessa’da dövizciler bozacakları Dolar veya Euro üzerinde herhangi bir mühür veya yırtık olduğunda kabul etmediklerini özellikle belirtelim. Bu yüzden yanınızda getireceğiniz paraların üzerinde kesinlikle herhangi bir mühür olmadığından emin olun.

Bunu Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!