Bizi Arayın: +38 063 294 89 70

Odessa’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

1106748

Odessa tarihi dokusunu korumuş olan Ukrayna’nın Karadeniz kıyısında yer alan görülmesi gereken şehirlerden biridir. Odessa tarihini araştırdığınız da 3 farklı kültüre ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz. Odessa toprakları bir dönem Yunan krallığı, Osmanlı İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği tarafından yönetilmiştir.

Karadeniz kıyısında yer alan tüm şehirler arasında Odessa en önemli ve en çok turist alan şehirlerin başında gelir. Bunun sebebi tarihi mekanların korunarak günümüze kadar getirilebilmesi, halkın yabancı turistlere gösterdiği ilgi, önemli ticaret ağı olması, gece hayatının popülerliği gibi başlıca etkenleri belirtebiliriz.
 

Odessa’da Gezilmesi Gereken Yerler

Odessa 1.5 milyona yaklaşan nüfusu ile giderek büyüyen ve büyük bir potansiyele sahip olan bir şehirdir. Odessa’ya gitmek için aklınıza bir çok sebep gelebilir. Peki, Odessa’ya gitmeye karar verdiğiniz de nereleri gidip görmeli veya gezmelisiniz? bu konu da sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.
 

city_garden
Deribasovskaya Sokağı/Caddesi

İlk olarak Odessa’nın en ünlü sokağı olan Deribasovskaya‘yı gezmelisiniz. Deribasovskaya, Odessa’nın kalbidir diye hitap edilir. En ünlü mağazaları, en lüks restorantları bu sokakta görebilirsiniz. Odessa’da yapılan tüm şölenler veya etkinlikler deribasovskaya caddesi veya sokağın da düzenlenmektedir.
 

primorsky-boulevard1
Puşkin Meydanı/Primorskaya Caddesi

Odessa’da şehir merkezinde yer alan bir diğer gezilmesi gereken yer ise Puşkin meydanı veya Primorskaya caddesi olarak adlandırılan yerdir. Bu meydan da bir çok eseri bir arada görebilirsiniz.
İlk olarak ünlü şair ve yazar olan Puşkin anıtını görebilirsiniz. Bir diğer yapıt ise evlendirme dairesidir. Odessa’lı gençlerin nikah törenlerini gerçekleştirdiği bu güzel ve tarihi yapıt şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir.
Puşkin Meydanı/Primorskaya caddesi sağlı sollu olarak ağaçlar ile bezenmiştir ve Odessa belediyesinin ağaç dallarına yaptığı ışıklandırma ile akşamları çok hoş bir ortamda gezme imkanı bulabiliyorsunuz.
 

image876.jpg
Potemkin Merdivenleri

Odessa’da gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de ünlü tarihi Potemkin Merdivenleri‘dir. Potemkin merdivenleri 1837 – 1841 yılları arasında İtalyan mimar Francesco Boffo’nun eseridir. Potemkin Merdivenleri filmlere konu olmuş tüm Avrupalılar tarafından bilinen ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu merdivenlerin en ilginç yönü ise aşağıdan yukarıya doğru baktığınız da 192 merdiven basamağının ard arda sıralı olarak gözükmesidir.
 

1106748
Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu

Odessa’nın en önemli tarihi yapıtı ve şehrin simgesi ise Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu binasıdır. Avrupa’nın en büyük 2. Opera ve Bale Tiyatro binasıdır. Bu yapıtı pek fazla anlatmaya gerek yok kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
 

51bdcc43a6fc9
Arkadya

Odessa’nın sahil bölgesi olan Arkadya gündüzleri güzel plajı ile güneş, kum ve denizin tadını çıkarabileceğiniz çok güzel bir sahildir. Akşama doğru ise Arkadya gece hayatı başlamaktadır. Arkadya sahilinde birbirinden muhteşem gece kulüpleri bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanları ise İbiza, İtaka, Western Club vb.
 

r14_resize_6
Odessa Katakombları/Odessa Yeraltı Labirentleri

Odessa’nın tarihi bir şehir olduğunu sürekli vurguluyoruz. İşte bunu destekleyen bir başka eser de Odessa katakombları yani Odessa yeraltı labirentleri yada yeraltı şehri olarak adlandırılan bölgedir. Odessa 2. Dünya Savaşını en acı şekilde yaşayan bir şehirdir. Naziler ile Kızıl Ordu’nun çok sertçe savaştığı bir bölgedir. Odessa Katakombları yani Odessa yeraltı labirentleri o dönemde Kızıl Ordu ve Partizanlar tarafından Nazilere karşı oluşturulmuştur. Kesinlikle görmeli ve o havayı solumalısınız!

Odessa’da gezilecek ve görülecek bir çok yer bulunmaktadır. Odessa’ya gitmeye karar verdiğiniz de rehberimiz sizlere çok güzel bir şekilde eşlik edecektir.

Bunu Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!