Bizi Arayın: +38 063 294 89 70

Odessa Şehrİ Hakkında Genel Bİlgİler

03

Ukrayna’nın en büyük ve en gelişmiş modern şehirlerinden biri olan Odessa hakkında genel bilgileri sizlere sunacağız. Odessa nerededir? Odessa şehrinde yapılacak veya gezilecek yerler nereler? gibi bir çok farklı sorunun cevabını Odessa’da yıllarını geçirmiş bir arkadaşınız olarak sizlere anlatacağım.
 

Odessa Şehri Hakkında

Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında Karadeniz’e kıyısı bulunan en büyük şehirlerinden biridir. Ukrayna için en önemli şehirlerden biri de Odessa’dır. Bunun nedeni ise Odessa’nın bir liman şehri olmasından kaynaklanmaktadır. Ukrayna’nın en büyük limanına sahip olan Odessa şehri adeta bir ticaret merkezidir.

Ayrıca Odessa coğrafi konumu ile de doğal liman kenti olarak bahsedilir. Çünkü Odessa sahili, doğal devasa büyük bir koydur. Elinize haritayı alıp baktığınızda bunu sizde göreceksinizdir. Türkiye’de Karadeniz’e kıyısı olan tüm şehirler sadece açık bir denize coğrafisi vardır. Odessa bu anlamda Karadeniz’e kıyısı olan tüm farklı ülkelerin şehrinden farklıdır.
 

Odessa Nüfusu

Odessa’nın, Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri olduğunu belirttik. Peki, Odessa nüfusu ne kadar? Odessa nüfusu 2010 yılında yapılmış olan son nüfus sayımın da 1.052.101 olarak belirlenmiştir. Önce ki yıllarda yapılan nüfus sayımları incelendiğinde ise Odessa nüfusunun arttığını belirtmek doğru olacaktır.
 

Odessa Hava Durumu

Ukrayna denilince çoğumuzun aklına soğuk bir ülke gelir. Aslında bu düşüncemiz kış ayları için doğrudur. Ancak ilkbahar mevsiminde ise yani Nisan ayından sonra Ukrayna’nın güney bölgesinde havalar ısınmaya başlar.

Odessa hava durumu hakkında kış ayları oldukça soğuk, yaz ayları ise bir o kadar sıcak geçmektedir.
Odessa’da hava durumu Aralık ayında -1 dereceleri görmeye başlar ve Ocak – Şubat aylarında -20 dereceleri görmektedir. 2011 yılında ise Odessa son 60 yılın en soğuk ve karlı yılını geçirmiştir. O dönemde termometreler -38‘i göstermekteydi. O soğuk havayı yaşamak hem eğlenceli hem de çok zordu diyebilirim. Eğlenceli yanı neydi? diye soranlara buz tutmuş olan Karadeniz suları üzerinde yürümekti diyebilirim.

Odessa’da Nisan ayından sonra ise havalar ısınmaya başlar ve Mayıs ayında aynı Türkiye’de ki gibi tişörtlerinizle gezmeye başlayabilirsiniz. Mayıs ayında bir çok Ukrayna’lı denize girmeye bile başlar. Ancak biz Türkler için Odessa’da denize girme ayı Haziran‘dır. Odessa’da sıcak hava dalgası Eylül ayının hatta Ekim ayının ortasına kadar devam eder.

Kısacası, Odessa hava durumu hakkında kışı sert, yazı da sıcak geçen bir şehirdir demek yanlış olmayacaktır.
 

Odessa’da Gezilmesi Gereken Yerler

Odessa, Ukrayna için sadece ticari açıdan önemli bir şehir değildir. Odessa ayrıca tarihi ile de Ukrayna açısından oldukça önemlidir. Odessa’nın tarihi araştırıldığında çok zengin bir tarihe sahip olduğunu göreceksinizdir.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun da bir dönem vilayetleri arasında yer alan Odessa’nın o zaman ki adı ise “Hacıbey” idi. Atalarımız bir dönem bu güzel şehri yönetmekteydiler. Hatta Odessa’da hala daha ayakta kalabilmiş bir Osmanlı dönemine ait bir bina bulunmakta ve şuan o bina aktif olarak dans ve gösterilerin düzenlendiği bir yapı olarak faaliyet göstermektedir.
Binanın dışında ise büyük bir Osmanlı Tuğrası‘da bulunmaktadır. Odessa’ya geldiğinizde atalarımızın binasını kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Odessa’nın en ünlü caddesi ise Deribasovskaya‘dır. Deribasovskaya, Odessa’nın İstiklal caddesidir diye tanımlarsak herkesin aklında bir fikir belirecektir. Deribasovskaya caddesi üzerinde bir çok restaurant, kafeler, alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Odessa şehir merkezinde bulunan ünlü Potemkin Merdivenlerinide görmelisiniz. Bu merdiven filmlere konu olmuş ve değerli edebiyat yazarı ve şair olan Puşkin’in anıt heykeli de orada bulunmaktadır.
Potemkin merdivenlerini özel kılan ise merdivenlere aşağıdan baktığınız ard arda sıralı devasa bir merdiven basamakları görmektesiniz. İşte bu yüzden bu merdivenler özeldir. Ayrıca Odessa limanına açılan da bir kapıdır denilebilir.

Odessa’da yapılacak görülecek bir çok mekan, tarihi eserler ve müzeler vardır. Bunlarla ilgili ayrıca bir makale hazırlayarak sizlerle yakında paylaşacağım.

Bunu Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!